białoporek brzozowy - przekrój

O BRZOZIE CZ.2, CZYLI BIAŁOPOREK BRZOZOWY I BŁYSKOPOREK PODKOROWY

autor: Sylwester

Przechadzając się ostatnio po lesie natknąłem się na zwalony konar brzozy. Na pniu zobaczyłem bardzo ciekawego grzyba, na którego wcześniej się nie natknąłem.
Od razu wziąłem jednego do domu i zacząłem szperać po internecie, co i jak. Jak się okazało, znalazłem Białoporka Brzozowego i powiem Wam, że mocno się zdziwiłem, kiedy dowiedziałem się jakie właściwości ma ten niepozorny grzybek.
Chcę się z Wami podzielić tą wiedzą :)

BIAŁOPOREK BRZOZOWY

Wyszło na to, że Białoporek Brzozowy jest grzybem często występującym w lasach w Polsce. Rośnie od sierpnia do października na martwych lub umierających drzewach brzozy. Jak wygląda? Pod wpisem zamieszczam zdjęcia. Jego smak jest lekko gorzki, zapach silny i przyjemny, jakby miodowy.

Jak się okazuje, Białoporek posiada antybiotyk (piptaminę), przez co jest stosowany zewnętrznie jako środek antyseptyczny na rany przyspieszający gojenie – używany szczególnie w warunkach polowych, kiedy nie ma dostępu do wody utlenionej, czy innych środków odkażających.

Herbata parzona z tego grzyba była stosowana jako środek uspokajający oraz eliminujący zmęczenie, zamierzam spróbować takiej herbatki (kiedy już wysuszę grzyb), choć dowiedziałem się, że jej smak jest wstrętny – silnie gorzki, pomimo zachęcającego zapachu.

Możliwe jest również robienie nalewki z tego grzyba na alkoholu etylowym. Niestety nie poznałem dokładnej receptury :) Może ktoś z Was zna?

Ciekawe informacje dla ludzi lasu – ponoć grzyb ten wykazuje działanie ochronne przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu.

Przygotowywany też jako hubka do rozpalania ognia (wysuszony, zwęglony miąższ). Ponoć nadaje się też w takiej formie do pisania!

ODWAR, CZYLI HERBATKA Z BIAŁOPORKA + KURACJA

30 gram rozdrobnionego wysuszonego grzyba gotujemy w 0,5 litra wody pod przykryciem przez 45 minut. Pić 3 razy dziennie przed posiłkami w ilości 150 ml najlepiej z rozpuszczalną witaminą C (500 mg) lub owocami dzikiej róży, gdyż witamina C wzmacnia zdrowotne działanie wywaru.

Odwar aktywuje funkcje układu immunologicznego odpowiedzialne za działanie przeciwwirusowe, kurację stosujemy więc jedynie jeśli chcemy uzyskać efekt wirusobójczy.

Jestem w trakcie suszenia Białoporka, więc wszystkie te właściwości na pewno niedługo sprawdzę. Od razu podzielę się z Wami wszystkimi obserwacjami na funpage’u :)


BŁYSKOPOREK PODKOROWY (CZAGA)

Niestety, mimo licznych poszukiwań, nie udało mi się odnaleźć Błyskoporka Podkorowego. W Polsce jest to grzyb rzadki, pasożytuje na żywych i obumierających drzewach liściastych, a w szczególności – na brzozach. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, gdzie zaliczono go do kategorii grzybów rzadkich – R. Jak wygląda? Jest to narośl o porowatej strukturze o średnicy nawet do 50 cm. Przykładowe zdjęcia zamieściłem pod wpisem.

Największą wartość posiada narośl grzyba zebrana z żywych drzew, wysuszona na świeżym powietrzu, ponieważ zawiera najwyższe stężenie czynnej substancji leczniczej, tj. kwasu poliporowego. Tak przygotowany surowiec rozdrabnia się lub mieli w młynkach.

UWAGA: Gatunek objęty ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów, dlatego nie pozyskujemy Błyskoporka z drzew żywych, a jedynie z przewróconych.

Czaga pozytywnie oddziałuje na podrażnione błony śluzowe żołądka, ponieważ posiada właściwości przeciwzapalne. Przypisuje się jej również działanie przeciwrakowe. Najwięcej substancji czynnych zawiera huba porastająca na brzozie w okolicach Puszczy Białowieskiej oraz na terenie dalekiej Syberii. Czyli w wakacje trzeba wybrać się do Puszczy Białowieskiej :)

Sproszkowany guz brzozy znalazł zastosowanie jako surowiec do produkcji preparatów leczniczych. Są naprawdę drogie (50 g to koszt ponad 100 zł !!!).

Stosowany w chorobach przewodu pokarmowego, przy bólach jelit, dolegliwościach śledziony i wątroby oraz w chorobach nowotworowych. Zewnętrznie stosowany bywa w zapaleniu jamy ustnej.

Błyskoporek to najlepsza naturalna hubka do krzesiwa kowalskiego, którą wystarczy jedynie wysuszyć. Najłatwiej łapie iskry jaśniejsze miękkie wnętrze. Suszyć należy powoli w naturalnych warunkach, wystarczy odłamać mały kawałek grzyba wielkości paznokcia, ładnie się żarzy, daje wysoką temperaturę i bardzo trudno go ugasić. Można rozkruszyć drobno Błyskoporka, umieścić na płaskiej powierzchni i z góry krzesać iskry.

ODWAR + KURACJA

1 łyżkę rozdrobnionego błyskoporka zalewamy 350 ml letniej wody. Odstawiamy na noc. Rano gotujemy na wolnym ogniu, odstawić do zaparzenia pod przykryciem na
5 minut, po czym przecedzamy i odlewamy do osobnego naczynia. Pić po 1-2 łyżki odwaru kilkukrotnie w ciągu dnia przed jedzeniem jako środek ogólnie wzmacniający.

Do dziś na Syberii, zamiast herbaty, używa się naparu z huby. Jest on szczególnie popularny wśród leśników, myśliwych. Niektóre ludy zamieszkujące Syberię z popiołu po spaleniu błyskoporka podkorowego przygotowywały „wodę mydlaną”
o właściwościach dezynfekcyjnych, używaną do mycia rąk i stóp, ale także całego ciała.

białoporek brzozowy - przekrój
białoporek brzozowy – przekrój
białoporek w naturze
białoporek w naturze
białoporek w naturze
białoporek w naturze
białoporek
białoporek
Czaga - błyskoporek podkorowy
Czaga – błyskoporek podkorowy

Literatura
1. Domański S., 1965, Flora Polska. Grzyby.
2. Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda – Grzyby i ich oznaczanie.
3. Szczepkowski Andrzej, Grzyby nadrzewne w innym świetle – użytkowanie owocników, „Studia i Materiały Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie” 2012, z. 32, s. 171-189.

0 comments on “O BRZOZIE CZ.2, CZYLI BIAŁOPOREK BRZOZOWY I BŁYSKOPOREK PODKOROWYAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *