20150826_085951~2~2~2

WOLNOŚĆ NALEŻY W SOBIE ODKRYĆ

autorzy: Mateusz, Sylwester

Kto z Was ma bezsprzeczne, niezachwiane i pewne poczucie wolności? Czym jest „wolność” dla Was? Jaki jest przepis na dotarcie do tego stanu? Wbrew pozorom, prawdziwą „wolność” czuje w sobie dziś niewiele osób. Mało kto zastanawia się nad tym, czy tak naprawdę tę swobodę posiada. Dla każdego „wolność” może być różnie rozumiana. Poczucie prawdziwej wolności nie jest łatwe do osiągnięcia. Jednak jest ono otwarte dla każdego z Nas.

W tempie dnia dzisiejszego, w którym żyje większość z Nas, przestaliśmy zwracać uwagę na wartości, które dają nam niezależność. Sprowadzamy je na dalszy plan,     lub całkowicie o nich zapominamy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne       są one w Naszym codziennym życiu. Życiu, które niestety coraz częściej przypomina bardziej społeczne niewolnictwo niż własne – ułożone przez Nas samych, zbudowane na własnych wartościach. Patrząc na dzisiejsze społeczeństwo,               nie trudno zauważyć, jak wiele osób żyje z podobnymi do siebie wartościami. Smutne jest jednak to, iż wartości te nie są tymi prawidłowymi – tymi naprawdę istotnymi, pozwalającymi poczuć się wolnym człowiekiem w sercu i duchu. I prawda. Dzisiaj świat narzuca Nam pewne schematy, do których musimy się dostosować,       by móc „normalnie” funkcjonować w społeczeństwie. Ale nie musimy z nich całkowicie rezygnować, by czuć własną swobodę. Warto usiąść na chwilę, przeanalizować -zastanowić się co tak naprawdę daje mi poczucie wolności?           Kiedy ostatnio i czy w ogóle te poczucie doznałem? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są proste. I nie będzie dziwne, jeśli od razu nie odpowiemy. Odpowiedzi należy szukać w tym, co robimy bezinteresownie – dla siebie samego. W czynnościach, które dają Nam ogólną radość i szczęście w samym ich wykonywaniu. To właśnie       w nich tkwią te wartości, które pozwalają doznać prawdziwą „wolność”. A jeśli już wiemy, to nie tłumaczmy braku ich wykonywania małą ilością czasu. Czas mamy. Należy go tylko właściwie spożytkować. Codziennie jemy, pijemy, chodzimy                 do pracy, do szkoły, na zakupy, do znajomych, itd. Zawsze znajdziemy również czas wolny dla siebie. I to od Nas zależy, jak ten czas wykorzystamy. Bo czy „wolność”       jest dla Nas mniej ważna od pracy, szkoły, znajomych? Bynajmniej nie powinna. Inaczej nie zaczniemy żyć.

Dla mnie i Sylwestra poczucie wolności daje nam nawet mały, najzwyklejszy wypad do lasu, na łono dzikiej natury. Pomimo, iż obaj jesteśmy na co dzień zabiegani,         to potrafimy na tyle zorganizować swój czas, by systematycznie zrobić to, co daje nam „wolność”. Jest to dla nas czymś, co od jakiegoś czasu wplątaliśmy w swój system funkcjonowania. Was również do tego zachęcamy!

Poniżej przedstawiamy Wam relację wideo z wakacyjnej wyprawy do Puszczy Kozienickiej. Wstawiamy ją z opóźnieniem, ponieważ po drodze przygody z naszym blogiem, napotkaliśmy pewną katastrofę multimedialną – straciliśmy wszystkie ważne dane z dysku. Zostały tylko materiały, które kręcił Sylwester. Wierzcie lub nie, ale na tej wyprawie naprawdę czuliśmy prawdziwą „wolność”.

Kilka uwag:

Ważną zasadą w kulturze survivalu jest to, aby nie zostawiać śladów po obozowaniu w lesie. Chodzi o pozostawienie dziewiczej natury taką, jaka jest.

Kiedy susza dotyka tereny naszej wędrówki, warto w celu uzupełnienia wody skorzystać z gościnności właścicieli gospodarstw, o ile jakieś w okolicy są.

Podczas wypraw survivalowych bardzo pozytywnym aspektem jest obserwowanie piękna przyrody.

W przypadku bagien nie należy ryzykować przeprawą, gdyż jest to zbyt niebezpieczne. Lepiej obejść takową przeszkodę nawet jeśli nadrobimy kilka kilometrów marszu.

W przypadku długich marszów pamiętajmy o tym, aby w obozie dać nogom odpocząć – zdjąć buty, dać stopom pooddychać, umyć je, a jeśli jest taka potrzeba – opatrzyć (obtarcia, pęcherze).

 

0 comments on “WOLNOŚĆ NALEŻY W SOBIE ODKRYĆAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *